Droga do statusu instruktora snowboardu

instruktor snowboarduObozy zimowe są coroczną okazją do zdobycia stopni szkoleniowych SUS PZS. Możliwe jest to dzięki szkole snowboardu EHschool, która posiada uprawnienia w tym zakresie. Stopnie spławności są przede wszystkim potwierdzeniem konkretnych umiejętności snowboardowych, ale są też warunkiem koniecznym uzyskania w przyszłości uprawnień instruktora. Uzyskać można trzy poziomy stopni sprawności, z których pierwszy przeznaczony jest głownie dla młodych adeptów tego sportu i osób jeszcze wciąż początkujących, a drugi wymaga już od osób chcących go uzyskać bardzo wysokich umiejętności. Najwyższy stopień jest ostatnim krokiem przed rozpoczęciem kursów na instruktora snowboardowego.

Wymagania dla każdego ze stopni prezentują się następująco (wybrane pozycje):

I stopień Techniki: ześlizgi, jazda w skos po stoku i jazda w linii spadku stoku, skręt ślizgowy rotacyjny, jazda wyciągiem; Freestyle: półobroty i obroty płaskie, ollie i nolie, nosewheel, tailwheel, skok prosty na małej skoczni; Zaliczenie egzaminu: 5/10 punktów możliwych do zdobycia. Ponadto sprawdzana jest znajomość sprzętu i oswojenie ze środowiskiem.

II stopień Techniki: skręty cięte, śmig ślizgowy, skręt ślizgowy i ślizgowy NW, switch, przejazdy rożnych form terenowych; Freestyle: na stoku i w snowparku skok 180 na stoku, noseroll, tailroll, skoki z grabami i shifty oraz slalom; Zaliczenie egzaminu: 6/10 punktów możliwych do zdobycia.

jak wygląda kurs instruktora snowboarduIII stopień Techniki: skręt cięty NW, skręt cięty, skręt cięty tyłem, śmig cięty, freeride (jazda poza trasą); Freestyle: skok 180 na skoczni, skoki 180 z grabami na skoczni, 50/50, boardslide, nosepress, tailpress na przeszkodach; Zaliczenie egzaminu: 7/10 punktów możliwych do zdobycia. Wszystkie wymagane techniki i elementy freestylowe muszą być wykonywane zgodnie z wytycznymi PZS, z którymi można się zapoznać w czasie obozów.

Egzamin ma zawsze formę praktyczną i można na nim uzyskać maksymalnie 10 punktów. Kolejne stopnie sprawności wymagają wyższego poziomu doskonałości, co widoczne jest poprzez konieczność uzyskania lepszego wyniku dla uzyskania danego zaświadczenia o umiejętnościach. W żadnym z przypadków nie ma wymagania ukończenia odpowiedniego kursu i warunkiem uzyskania stopnia sprawności jest jedynie złożenie egzaminu.