Porady dla początkujących snowboardzistów

jazda na snowboardzieOpanowanie zasad poruszania się po stoku na desce snowboardowej nie musi być wcale trudne, nie można przy tym nie zgodzić się z tym, że wrażenia są niezapomniane. Kluczem do sukcesu wydaje się zatem przede wszystkim zdobycie wiedzy na podstawowym poziomie, gdy bowiem opanujemy podstawy, zaawansowane techniki okażą się tymi, które szybko można będzie dołączyć do naszych umiejętności. Jednym z najważniejszych zadań, jakie nas czekają jest ustalenie, jaka jest nasza ulubiona pozycja snowboardowa. Goofy to ustawienie, w którym prawa stopa jest pierwsza w kierunku jazdy, mianem regular określa się zaś postawę bardziej naturalną, a więc taką, która sprawia, że to lewa stopa znajduje się w przednim wiązaniu. Wybór idealnej pozycji nie musi być zresztą wcale trudny, wystarczy bowiem, że ustawimy stopy równolegle zachowując między nimi odległość wynoszącą 50 centymetrów, a następnie pochylimy się do przodu. Naturalne będzie w takim wypadku przesunięcie do przodu jednej nogi, nasze ciało będzie bowiem chciało uchronić się przed upadkiem. Noga, która zareagowała pierwsza jest zazwyczaj również tą, która znajduje się z przodu na desce. Kolejnym krokiem jest opanowanie sposobów jazdy na desce. Zasadniczo wyróżniamy dwa z nich. Frontside zakłada, że nasza twarz i tułów są skierowane przodem do stoku. Z kolei backside zakłada, że twarz i tułów są skierowane tyłem do stoku. Dość szybko nauczmy się też nazywać krawędzie deski. Krawędź przednia, znana też jako zewnętrzna, znajduje się od strony pięt.

Krawędź tylna jest z kolei zlokalizowana na wysokości palców. Dość popularny jest też podział na krawędź odstokową i dostokową uzależniony od tego, czy jest ona skierowana ku stokowi, czy też w kierunku zjazdu. Zanim jednak pojawimy się na stoku, aby zdobywać nowe umiejętności, powinniśmy dowiedzieć się, jak bezpiecznie transportować deskę. Okazuje się, że nie jest to wcale trudne pod warunkiem, że trzymamy ją w pozycji pionowej taj blisko ciała, jak tylko jest to możliwe. Wspomniane zalecenie znajduje uzasadnienie, nie da się bowiem ukryć, że uderzenie innych korzystających ze stoku może być niebezpiecznym incydentem. Jeśli więc nie mamy jeszcze niezbędnego doświadczenia, nie wstydźmy się przymocowywania paska do nadgarstka, podczas upadku deska może bowiem odjechać, a gonienie jej po stoku nie jest najbardziej interesującym zajęciem. Gdy musimy odłożyć deskę na śnieg należy pamiętać, że w jego stronę powinny być skierowane wiązania, jeśli bowiem będziemy postępować inaczej, zawsze będziemy liczyć się z ryzykiem jej niespodziewanego odjazdu.

technika jazdy na desceSame wiązania również wymagają pewnych starań z naszej strony, pamiętajmy więc, że zapięcie paska wokół golenia powinno nastąpić natychmiast po położeniu deski. Nie radzi się zresztą zapinania wiązań, gdy położenie deski jest nietypowe, może się to bowiem skończyć niepotrzebną kontuzją. Snowboard musi znajdować się prostopadle do linii spadku stoku, najpierw umieszczajmy przy tym w wiązaniach przednią nogę. Dla własnego bezpieczeństwa patrzmy zawsze w dół stoku, deska może bowiem zaskoczyć nas także w trakcie zakładania wiązań. Wstawanie z deską nie jest łatwe, jeśli jednak nie potrafimy przenieść ciężaru na przednią stopę, nie przejmujmy się tym. Zawsze możemy starać się uklęknąć, a następnie chcąc się obrócić wyprostować tylną nogę i podwinąć przednią. Nie zapominajmy o tym, że nauka wstawania jest tylko wstępem wiodącym nas ku szalonym zjazdom. Wcześniej powinniśmy wykorzystać czas na poznanie deski, a także na poprawę naszych umiejętności. Ćwiczenia wykonywane na szczycie stoku nie są postrzegane jako szczególnie ekscytujące, gdy jednak oswoimy się z deską poznając tak jej reakcje, jak i reakcje całego naszego ciała, będziemy mieli pewność, że zdobywanie stoków nie zakończy się katastrofą. Pierwsze wzniesienia powinny być małe i niezbyt zatłoczone, z łagodnym spadem.