Podstawowe techniki jazdy na nartach

technika jazdy na nartachNauka jazdy na nartach wcale nie musi być trudna, a wiele błędów popełnianych przez początkujących narciarzy ma swoje źródło przede wszystkim w niezrozumieniu podstawowych zasad i chęci opanowania wszystkich technik w jednym czasie. Na szczęście, mówimy o problemie, z którym dość łatwo możemy się uporać wyznaczając właściwą kolejność nauki. Pierwszym krokiem niech będzie zatem dla nas opanowanie pozycji zjazdowej, powinniśmy mieć przy tym na uwadze to, że musi być ona nie tylko swobodna, ale i nieskrępowana. Nie zapominajmy też o samym układzie nart, wskazane jest bowiem, aby były one ustawione na szerokości bioder. Również kolana będą nam pomagały podczas zjazdów, wskazane jest więc nie tylko ich ugięcie, ale również skierowane do przodu.

A co z rękami? Często okazują się pomocne wówczas, gdy nie możemy złapać równowagi, trzymanie ich przed sobą nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem. Jazda pługiem na nartach jest techniką, którą instruktor stara się uczyć wszystkich początkujących, okazuje się bowiem, że jest ona niezwykle przydatna wówczas, gdy pojawia się konieczność gwałtownego hamowania. W tym przypadku narty muszą być ustawione pod kątem w stosunku do siebie z dziobami blisko siebie i rozstawionymi tyłami.

techniki jazdy na nartachWskazane jest także skierowanie ku sobie ugiętych kolan i skierowanie ku bokom wykorzystywanych podczas zjazdu kijków. Prostowanie nart pozwala nam na nabranie prędkości, gdy jednak dzioby nart skierujemy ku sobie, bez trudu możemy się zatrzymać. Gdy jazda pługiem nie sprawia nam już trudności możemy zastanowić się nad tym, czy i skręcanie na nartach będzie odbywało się w równie intuicyjny sposób. Przekonanie się o tym nie jest wcale trudne, wystarczy bowiem dotknąć obiema rękami jednego z kolan i nacisnąć na nie mocniej. Pamiętajmy jedynie o tym, aby uciskać lewa nartę, gdy chcemy skręcać w prawo i prawą nartę, gdy zależy nam na skręcie w lewo. A co z jazdą na skos stoku? Okazuje się, że również ona nie jest skomplikowana, choć pozycja różni się nieco od tej, z która mieliśmy do czynienia do tej pory. Na szczególną uwagę zasługują w tym kontekście nogi, od kolan w dół powinny być bowiem ustawione równolegle do siebie. Dzięki temu górna narta może być ustawiona na zewnętrznej, a dolna na wewnętrznej krawędzi.